Pealeht › Eesti pararattur Mari-Liis Juul tõi MMilt 8. koha
Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner

Eesti pararattur Mari-Liis Juul tõi MMilt 8. koha

03.09.2017

Pararatta maanteesõidu MMil saavutas Eesti liikumispuudega jalgrattur Mari-Liis Juul täna C5 klassis 8. koha. Ühissõidu 16 startija seas tuli Eesti pararattur 11. Kohale. Sõidu keskel sai eestlane kirja ka kiireima ringiaja.

Mari-Liis Juuli start ja esimesed ringid olid lootusrikkad, kuid kolmandal jäi peagrupist maha. Ratturi kurvastuseks teda viimasele ringile minna ei lastud, kuna naistest 2 minutit varem startinud C1-C3 klasside mehed hakkasid juba finišisse jõudma.

Tehniliselt sujus sõit Mari-Liisi enda hinnangul hästi. “Rada oli kahe tõusuga, millest üks lauge ja pikk ning  kus täna hommikul oli ka vastutuul. Teine tõus oli järsem, aga lühike. Sõidu käigus väsimuse tekkides muutub iga mäest üles saamine järjest raskemaks,” kirjeldas rattur tänast läbitud rada. “Edestasin mõnda C4 klassi naist, kellele olen varasemalt sageli kaotanud ja see oli selge märk üldise taseme paranemisest. Pisut andis tunda siiski võistlusjooksude puudumine, kuid seda enam on üllatuslik, et  sõidu keskel sain kirja kiireima ringiaja,” rääkis sõiduga üldjoontes rahule jäänud Mari-Liis.

MMi naiste C4-C5 klasside arvestuses läks võit Saksamaale. Kerstin Brachtendorf suutis alistada sprindifinišis Agrentiinast Mariela Analia Delgado ja Suurbritanniast Crystal Lane-Wrighti. Suursoosik poolatar Anna Harkowska pidi seekord leppima alles neljanda kohaga. Täna Lõuna-Aafrika Vabariigis Pietermaritzburgis toimunud MM grupisõidustart anti täna hommikul kell 8:02, kui õhutemperatuuri näit ületas vaevu +10 kraadi.  Kokku sõideti  10 ringi ehk 60,7 km.

Reedel, 01.09 tuli Mari-Liis 23,3 km pikkuses eraldistardisõidus 9.kohale, kuid selle saavutusega ei jäänud sportlane ise rahule. Mari-Liisi sõnul oli eesmärk palju kõrgem: “Tegin niipalju kui suutsin. Mul on mingi eriliselt halb karma eraldistardi tehnilise poolega sel aastal. Valusalt andis tunda spetsiaalse eraldisõiduvarustuse puudulikkus. Päris palju jama tekkis poolel maal ka tagumise käiguvahetusega, mis isemoodi oma arvamust avaldama hakkas,” kirjeldas sportlane reedest sõitu.

Vahetult enne 31. augustist kuni 3. septembrini kestnud MM võistlust viibis Juul kaks nädalat kestnud Rahvusvahelise jalgratturite liidu (UCI) treeninglaagris Lõuna-Aafrika Vabariigi keskmäestikus Potchefstroomis. Eesti Invaspordi Liidu presidendi Rainer Vakra sõnul on oluline mõista sportlaste välislaagris osalemise kogemuse tähtsust. „Maailmatasemel konkurentsis püsimiseks ei piisa vaid Eestis treenimisest. Mul on hea meel, et oleme leidnud võimaluse toetada heade eelduste ja tugeva töötahtega parasportlast tema karjääris. Mari-Liis tõestas oma tõsiseltvõetavust ka möödud aasta paraolümpial,” rääkis Vakra.

Eesti Jalgratturite Liidu peasekretär Urmas Karlson tõdeb, et Eesti jalgrattaspordi enam kui  125 aastase tegevuse juures ei ole invasport ja selle arendamine varasematel aastatel piisavat tähelepanu saanud. "Iga ala spordiliit peaks ideaalis looma võimalused ja väljundid, et tipptasemel spordiga saaksid tegeleda kõik kodanikud, nagu seda näevad ette ka rahvusvaheliste katusorganisatsioonide programmid.  Viimastel aastatel on pararatta valdkond tänu heale koostööle Eesti Invaspordi Liiduga oluliselt arenenud, mille tõestuseks on Mari-Liis Juuli kvalifitseerumine ja osalemine Rio Paraolümpial.  Tänane etapp, mil Mari-Liis treenib Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) poolt korraldatud treeninglaagris, valmistudes KwaZulu-Natalis Pararatta Maailma Meistrivõistlusteks, on avalöök Tokyo Paraolümpiale pääsemiseks ja seal hea tulemuse saavutamiseks,"võttis Urmas Karlson kokku koostöö Invaspordi Liidu ja Mari-Liis Juuliga.

1979. aastal sündinud Mari-Liis Juul alustas rattaspordiga harrastaja tasemel Tallinna Tehnikaülikooli õpingute ajal. 2009. aastal toimunud liiklusavarii tagajärjel vigastas Juul õlavarrepõimikut, vigastuse tagajärjel keskendus Juul spordile tõsisemalt ning võistleb täna pararatta C5 võistlusklassis. 2016. aasta paraolümpial saavutas Juul maantee grupisõidus 15. koha ja eraldistardis 9. koha.

 

Screenshot 2017-09-03 09.02.59.jpg